Havlovo zmrtvýchvstání

pondělí 16. listopad 2009 17:56

Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že narodit se 17. listopadu, není žádné umění. Pravděpodobnost je vysoká, kolem 0,27% . Žádná předporodní či připorodní zkušenost, kterou bych mohl předat dále, se mi nevybavuje, narozdíl od pozdějších událostí let 1939 a 1989. Tu první ve čtyřech letech jsem sledoval živě brzy ráno z okna kuchyně s vyhlídkou na protější budovu studentské koleje. Tu druhou už jen na dálku prostřednictvím  BBC a Svobodné Evropy. Tu prémiovou třetí událost v malém předstihu již minulý týden na ČT1. Nazval bych ji Velkým víkendem Václava Havla.

Přišel s optimistickou vizí, podle níž by za dvacet let mohlo být v této zemi, jejím širším okolí a vůbec na celém širém světě už všechno téměř v cajku. Komunisté kdysi za jeden ze smrtelných hříchů považovali světoobčanství - kosmopolitizmus.  Dnes už trochu slevili a nevoní jim pouze euroobčanství. Ostatně nejen jim. Havel naopak mluví  o vlasti národa a o vlasti vlastí, kterou by se měla stát Evropa a s postupem nezadržitelné integrace celý svět. 

Může nám to připadat  jako vzdušný zámek, znít jako  pohádka pro dospělé, v důsledku přízemní reality, v níž jsme nuceni přičiněním svých volených zástupců  nadále trčet. Narozdíl od  vzdálené Havlovy vize naše nejbližší budoucnost nevypadá nijak růžově. Zdá se, že prostor naší demokracie je zúžen na volbu  mezi Topolánkem a Paroubkem, zdá se, že jsme odsouzeni  ke čtyřem letům pokračujícího marasmu natvrdo.  Leda, že po pár letech dosáhneme zkrácení trestu v podobě předčasných voleb podle nedávno schváleného ústavního zákona. 

Ano, vím, oba výše jmenovaní pánové jsou dočasně nenahraditelní. V německém  překladu “vorübergehend unersetzbar” tohle dvojsloví chránilo už za okupace. Funguje  to dodnes. Místo Topolánka by přišel k lizu pražský výběr Jančík - Bém, místo Paroubka duch zatuchlého smluvně opozičního záhrobí.  

Nicméně v mezidobí by mohly dozrát kloudnější volitelné partaje. Slibně vypadá TOP 09.  Zatím nestačila ztratit glanc. Musí však na sobě ještě zapracovat. Karel Schwarzenberg je nepochybně skvělá marketingová značka. Jenže jeho šviháckou image dobrotivého c.k. Lucifera  kazí čertovo kopýtko, okované firmou Kalousek - Starka, práce všeho i onoho druhu.

Václav Havel v nedávných dnech projevil nečekanou vitalitu a akceschopnost. Proč by už konečně sakra nemohl založit vlastní funkční partaj? Jeho dosavadní pokusy slovně podpořit toho nebo jiného nešiku skončily vždy katastrofálním fiaskem. Jsou holt věci, které si člověk musí udělat sám.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora