Jak se poprat s klimatickými změnami

úterý 24. listopad 2009 16:13

Občas neuškodí dopřát  si odpočinkové téma, co nejvíce vzdálené současné domácí politice, věnované například klimatologickým aspektům doby ledové, dávající vyváženě zapravdu jak environmentalistům tak jejich skeptickým odpůrcům, klimatorealistům. Ideální půdorys (módní snobsky obrat) pro takto pojatou návaznou diskuzi poskytuje článek Climate change catastrophe took just months (Katastrofa klimatické změny trvala pouhé měsíce), publikovaný 15.listopadu 2009 v The Sunday Times a převzatý serverem Times Online.

K senzačnímu závěru, že katastrofické klimatické změny mohou mít charakter bleskové války či, chcete-li,  bleskové povodně, dospěl kanadský profesor William Patterson na základě velmi pečlivých a přesných měření vrstev usazenin. Vyslovil proto domněnku, že vymření Neandrtálců zhruba před třiceti tisíci lety mohly mít na svědomí právě  takovéto prudké klimatické změny, jimž se robustní ale mentálně pomalejší konkurent našich prapředků nedokázal v reálném čase přizpůsobit. 

Patterson zastává názor, že klima na Zemi je v podstatě nestabilní. Proto ho spíše překvapuje, že zůstalo teplým a stálým po dobu posledních deseti tisíců let. Před tímto obdobím se totiž doby ledové vracely zhruba každých dva a půl tisíce let. 

A nyní pozor! Podle některých vědců, uvádí se v článku, to může souviset s aktivitami lidí, kteří začali pěstovat obilí a vypalovat lesy. Vzhledem ke křehké klimatické rovnováze toto nevelké dodatečné množství skleníkového plynu mohlo stačit  k zablokování příchodu další doby ledové. 

Spokojeni mohou být všichni. 

1) I zdánlivě nevýznamná aktivita člověka může způsobit dalekosáhlé klimatické změny. (Jásot environmentalistů)
 
2) Zdánlivě nešetrná až škodlivá činnost člověka může zásadním způsobem pozitivně ovlivňovat klima této planety.  Vezme-li přitom za své celý ekosystém vypáleného kousku pralesa je zcela irelevantní. (Jásot klimatorealistů).

Spokojeni mohou být všichni až na autora. Očekávám výtky tentokráte z obou nesvářených táborů.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora