Ukrajinský mejdan (“majdan” = rynek, náměstí)

čtvrtek 3. prosinec 2009 08:38

Někdy bývá poučné a zároveň i zábavné parazitovat na cizím úhlu pohledu. Dvojprojekcí vznikne  plastičtější, i když ne vždy pravdivější obraz pozorovaného objektu.  Leccos  vyplave na povrch i o názorech dotyčného pozorovatele.  V Komsomolské pravdě z minulého týdne pod titulkem “Kam to dotáhla Ukrajina  a co od ní  může čekat Rusko”  Valerij Rukobratskij nabízí svou vizi dnešní Ukrajiny.
Článek je psán vtipně, snadno zaujme a navnadí čtenáře ke konzumaci opulentně naservírovaných absurdit současné Ukrajiny.  Zde je malá ochutnávka.

Chřipka - trhák volební kampaně, text ilustrován dvěma obrázky: 
Ejhle, věčně mladá naivka Timošenko(vá) s respirační rouškou na recyklované tváři! 
Hlouček děvic na “majdanu” v rozepnutých kožíšcích, zato narvaných do bikinek, uvázaných z respiračních roušek.

Fuj tajbl, i do někdejšího pionýrského ráje Artěku pronikly západní manýry,  rozplemenili se tam pedofilové. 

Učitel chemie, bědující nad novým ukrajinským chemickým názvoslovím, které nikdy předtím neexistovalo a je teprve dodatečně vynalézáno. Místo kyseliny (kislota) kvas, místo dusíku (azot) dušeť.   

Juščenko je už mimo hru. 

Timošenko(vá) miluje roli prohnané prostředníce, přeprodávající ruský plyn Evropské unii. Obě strany přitom bere na hůl a snaží se je vzájemně rozeštvat.

Janukovič (vede už o 10%) umí prý vše zorganizovat tak, aby to šlapalo i bez něho, sám se pak do ničeho nehrne. (To je dobře nebo špatně? Špatně!) Nebude bránit ruštinu ani Černomořskou flotilu. 

Takže není koho volit. Zklamaný podnikatel, kterému nedávno sklapnul výhodný byznys bude prý z recese volit komunisty…

Chytračí tu i Amíci. Vláda ve Washingtonu je najednou proti přijetí Ukrajiny do NATO. Přátelské gesto vůči Rusům? Důdky (Nikolivěk)! Chtějí proruské straně ve volební kampani vyrazit poslední trumf z ruky, kdyby se náhodou rozhodla rozehrát kartu, varující před válečnickými choutkami západu.

Nechybí tu i něco obligátní kritiky do vlastních řad. Oligarchové z Ruska by tu neměli vystupovat jako Starší bratři (Staršij Brat je ruské synonymum pro Big Brother). Ukrajina není mladší sestra a proto není dobré, vyžadují-li jako samozřejmý projev pohostinství prostitutku na hotelovém pokoji a čáru kokainu na konferenčním stolku.

Článek má bezesporu šmrnc, českému čtenáři však neujde mentorský tón, připomínající dobové ruské komentáře k pražskému jaru 1968. Kohoutková diplomacie Moskvy bez asistence Kyjeva (na přiklad v době podpisu smlouvy o radarové základně) je věc zřejmě natolik podružná,  že uniká autorově rozlišovací schopnosti.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora