Silvestrovské mudrování nejen nad evolucí

středa 30. prosinec 2009 11:32

Mitochondrie kdysi začínala jako parazit, oprsklý mikrobiální vetřelec. Šířila mezi napadenými buňkami nebezpečnou vysoce toxickou návykovou látku, kyslík a měnila je tak na poddajné feťáky, oxynarkomany. Kdo podlehl zvítězil. Abstinenti byli postupem času vytlačeni na periferii, do exotických hloubek oceánů. Konzumace kyslíku se stala natolik legální, že dala základ převládajícímu způsobu života na této planetě.

 

Někdejší drogový dealer, mitochondrie, získala v každé živoucí buňce exkluzivní právo na zpracování kyslíku. Přísluší jí dokonce duševní vlastnictví kousku DNA všeho co je "oxy", tudíž i člověka, nejrozcapenějšího prezenta mezi zeměplazy.

Příroda, jak vidíme, problém parazitizmu řešila dávno před námi. Problém vlezlého ničemy, jehož životním krédem bylo někam se nakvartýrovat, tohle spakovat, tamto sežrat, zbytek pokálet či jinak vybydlet a frrr na další štaci. Neutěšený život věčného přeběhlíka však časem omrzí, dareba se usadil, nějakou dobu škodil dál, ale už tomu chyběly ty pravé grády. Nakonec našel zalíbení ve stálém bejváku, začal ho chránit a dokonce vylepšovat. Z parazita se definitivně stal symbiont. Trvalo to ovšem celé generace. Od toho je tu evoluce. Ta si nepotrpí na zbrklé revoluční změny.

Trpělivostí se proto musíme obrnit i my. Donedávna byli palčivým problémem nepřizpůsobiví. Jak na ně, už  ale vyřešil ministr Kocáb. Za nějakých padesát sedmdesát let se téhle mediálně nafouknuté bublině všichni společně zasmějem. Horší je to s organizovaným zločinem a jeho prorůstáním do legálních sfér. Není vlastně pošetilé tomuto procesu bránit, zvláště když se věc přes naše úporné snažení  ne a ne pohnout z místa? Co když symbióza vyzrálého zločinu a osvícené státní moci povede k tak dokonalému uspořádání věcí veřejných, o jakém se nesnilo ani Machiavellimu. Tenhle renesanční politolog, jak známo, dával přednost osvícené monarchii před demokracií. Po trpkých zkušenostech s našimi ústavními pořádky se mu nemůžeme dvakrát divit. Nu, nechme se překvapit, co za nás vymyslí evoluce.

Raději se zabývejme něčím, na co lidské síly stačí. Od čeho máme výborné fachmany v oboru genetiky. Což takhle trochu pomoci evoluci a uspíšit proces přeměny obávané tasemnice na vyhledávaného symbionta?  Supermarkety i fast-foody by jen skočily po patentu na větrový bonbón, obsahující zárodek geneticky upraveného členovce. Už to vidím: zaváděcí cena pouhých 1 999,99 Kč včetně DPH!

Problémy s obezitou? Vyřešeny! Už po několika měsících začne otylost viditelně ustupovat, spolu s ní i chronické rektální potíže. O nadbytečné kilokalorie se racionálně postará sama tasemnice. Přednostně je využije k zajištění vlastního trvale udržitelného růstu. Zbytek přemění na životně důležité proteiny, enzymy a antioxidanty, které  přes stěnu tenkého střeva vyšle do těla odtučňovaného hostitele. Po dosažení kritické dimenze, rovné sumární délce střev, sama odblokuje gen sebedestrukce a odpadním potrubím se vydá na svou poslední pouť do věčně ponurého hájemství symbioticky se tvářícího parazita, vyčůraného majitele vodovodů a kanalizací.

My ovšem zvolíme jinou cestu. Napěchováni optimizmem vykročíme do nového roku, vstříc předpokládaným úspěchům. Proč vlastně? Už jen proto, že bezdůvodný optimizmus, typický pro čiperné spermie, je hnacím motorem (opiem) evoluce.

 

 

 

 

 

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora