Kalousek do každé izby

sobota 15. květen 2010 09:47

Za dva týdny budou volby a stále nemám jasno.  Polojasno bych už měl, jeden favorit se mi rýsuje. Více zatím neprozradím, snad jen to, že mi na něm až do včerejška jako drobná vada na kráse připadal Mirek Kalousek.  Dnes jsem ho vzal na milost. Ve stylu vtipné studentské recese mi poslal upomínku na 121 tisíc včetně vlastnoručního podpisu. Tenhle vzácný citlivý údaj, podpisový vzor, jsem si pro možné pozdější zneužití zkopíroval do adresáře Dokumenty/Obrázky.  Učinit konečné rozhodnutí koho volit, mi však zkomplikoval bývalý kolega. Upozornil mě na webovou stránku s příznačným názvem www.kohovolit.eu, orientovanou výlučně na volební programy.

Vyplnil jsem pětačtyřicetibodový dotazník s možnostmi: pro, proti, nevím, hodně, středně, málo. Bohužel, můj favorit se propadl hluboko až mezi extremistické outsidery.  Ódéeska obsadila velmi čestné páté místo.  Na celé čáře zvítězili Zelení, za nimi v těsném závěsu Lidovci. Co teď?

Může to být moje chyba, mea maxima culpa. Jsem ještě ze staré předkindlovské vysoké školy.  Tvrdošíjně odmítám školné.  Mimochodem, naše inteligence, zejména ta masarykovská, vyrůstala převážně z chudších vrstev. Vrátili bychom se až někam před císaře Josefa II.  Ovšem, v UK to tak funguje a dobře, už od dob paní Thatcherové. Přesto se obávám, že jsme nejen historicky poněkud jinde. Věc v Britanii tak běžná, jako je zajištění účasti třiceti skákajících lordů na benefičním koncertu pro opuštěné děti, by byla, při vší úctě, nad síly i pražského magistrátu.

Nejsem dostatečně solidární ani s privatizací nemocnic.  Samozřejmě chápu, že prosperující soukromá nemocnice se musí přednostně zabývat příjmovou stranou své bilance, že je nucena preferovat oddělení, která něco přinášejí, například kosmetickou chirurgii. Na druhou stranu je zřejmé, že se privátní sanatorium nemůže příliš párat s tuctovými marody, neprojevujícími živý zájem o placenou nadstandardní péči.

Nicméně zpět k tématu. Volit Zelené je nadmíru riskantní.  Pokud vůbec dosáhnou na pětiprocentní hranici, není vůbec jasné, co se z nich nakonec vyklube. V tak malé partaji se snadno najde svérázný jedinec či jedinka (pozor na rovnost pohlaví), poplatný(á) támhle té nebo támhle tomu a celá politika pak jde rychle do pekel. Jak to navléknout, předvedla už v minulém volebním období první jihočeská Schlagmutter.  Jak nečekaně účelově onemocnět a jak se v nepravou chvíli probrat z letargie, zas demonstrovala fešná politická smrtka, paní zubatá.

S lidovci to není o mnoho lepší. Program mají podle mého gusta, po odchodu Kalouskovy party působí dost jednotně, jenom osobnosti se jim jaksi vytratily. A bez nich se těžko dělá politika. Mám tedy přece jen vsadit na "Švarcipurka"? Má ten jejich extrémistický program jen po churchillovsku šokovat? Jako ta Kalouskova složenka? Inu, většinu pobavila, pár senilních lakotů  složila.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora