Pan Bárta přichází

čtvrtek 15. červenec 2010 15:10

Příliš plebejská espézetka neslušící maserati, vypálený trávník fotbalového hřiště, svatební cesta bezprostředně po neplnomocném prezidentském stopnutí ministerských dovolených.  Nezkrotný smysl pro  recesi nebo arogance moci?

Vyvyšovat se nad ostatní  se  v České politice nevyplácí. Už na to dojel nejeden hvězdný velmož, dokonce i gulový král toskánský, Mirek di villa Argentinia.  Pozor na ostatní wéčkaře! Už jsou tam, kam se toužili dostat, už se obejdou i bez svého mohovitého mecenáše. Pokud je ovšem nemá přes bráchovu agenturu pěkně pod palcem.

Můžeme-li věřit sametovému barytonu  Radka Johna, pak je s milým Vítkem Bártou vše v nejlepším pořádku.  Chlapec vystudoval medicínu, pak kriminalistiku, teď prý leží v dopravě.  Skvělá kvalifikace pro novopečeného ministra dopravy. Až zas dojde k nějakému  většímu průšvihu  na železnici, může přímo v terénu přiložit ruku k dílu. Na rozdíl od jiných oficiálních papalášů, kteří na místě činu obvykle jen zaclánějí, dokáže poskytnout první pomoc smrtelně zraněným, poslat do lochu sťatého strojvůdce, sjetého výhybkáře respektive prohnaného, dlouhodobě sledovaného  teroristu.

Zvládl by, přímo na místě, učinit i kvalifikovaný odhad nákladů na bolestné a na odškodné pozůstalým obětí. V duchu koaliční smlouvy ovšem nebude  nakloněn plošnému plýtvání  dobročinnými prostředky. Lze proto očekávat, že by z databáze poškozených předem vyloučil pachatele domácího násilí a jiné asociální typy. Například  hašteřivé tchýně či dementní babizny,  které s rukou na plynovém kohoutku ohrožují celé paneláky. Kdo ví, zda v těchto exkluzivních případech, zdokumentovaných spřátelenými agenturami, by od příbuzných a  sousedů oběti nezačal vymáhat  bonus  za nadstandardní služby.

Důkladný průvan  ministerstvem dopravy,  přes předpokládanou vlnu masových protestů soucitné cestující veřejnosti,  by rozhodně nemohl škodit.  Překážkou by neměl být ani nedostatek zkušeností v oboru.  Příkladem může posloužit příběh jistého architekta, tuším Johna Chadwicka, který v padesátých letech minulého století rozluštil mykénské  slabikové lineární písmo z doby cca  1300 let před Kristem.  Mozek tohoto laika v jazykovědě byl schopen nadlidského výkonu,  protože nebyl zablokován zhoubným balastem  úzce specializovaných lingvistických  vědomostí.

Takže, milý Vítku, s chutí do toho, v dialogu s dobře usazenými drážními a dálničními bossy trocha arogance neuškodí.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora