Státotvorní Romové a oposmluvní podhoubí

středa 20. říjen 2010 10:33

V těchto volbách, přinášejících vítané pozitivní změny, demokracie přece jen zaškobrtla, a to o jedno nové a o jedno staronové nebezpečí.  Tím prvním je bleskové přizpůsobení se nepřizpůsobivých, tím druhým jsou dusivé výpary zvěčnělé nebožky opoziční smlouvy, vanoucí z velkých koalic ODS a ČSSD, rýsujících se ve větších městech.

Nebezpečí první:

Státotvorní nepřizpůsobiví Romové!  Ještě ne na sto procent, ale stačí je jen trochu postrčit a hle, už se zajímají o dění ve svém okolí a jdou volit komunální politiky. Nevolí ovšem kdekoho, pouze toho, kdo projevil upřímnou náklonnost k jejich etniku dopravním servisem na místo voleb a přiměřeným bakšišem.

Jinde zas tito drobní příštipkáři lapkovského řemesla spojují své síly s opravdovými machry v oboru šedé ekonomiky.  Z velmi přechodného trvalého bydliště v malém hotelovém pokojíku dokáže sedmadvacítka novopečených voličů přes zatvrzelý odpor zabedněných starousedlíků protlačit zaostalou obcí pokrok. Domorodým dubovým palicím pak nezbývá, než sáhnout hlouběji do kapsy, předplatit si u novousedlíků expres odborné vybydlení hotelu, včetně rozprášení smečky bodyguardů a poté váženého hoteliéra z rangu nedotknutelných pěkně na americký způsob namáznout térem, vyválet v peří a vyexpedovat do šedé reality.

Nebezpečí druhé:

Ačkoli už plných osm let a pět měsíců je opoziční smlouva na pravdě Boží, stále je třeba se mít na pozoru před jejím jedovatým podhoubím. Dobré je aspoň to, že rychlokvašené partaje obou jejích protagonistů jdou v posledním roce od porážky k porážce. Bobošíková, Šloufozemanovci, Machovi aktivističtí "Jistě, pane prezidente". Ne, tihle nás už neohrozí, zato zmíněné podhoubí ano. Staré vazby a známosti z dob licoměrného předstírání lítého politického boje, za nímž se skrývalo sdílení černých prebend, kartelové dělení sfér ekonomického vlivu a bezostyšné drancování státního a veřejných rozpočtů, loajálními soukromníky.

V oněch dobách obě smluvně opoziční partaje společně bojovaly proti autentické opozici, dokonce nezaváhaly učinit pokus umlčet tehdy ještě nezastrašenou Českou televizi.  Uřízly si celoevropskou ostudu. Nejprve ČSSD a o pár let později i ODS opoziční smlouvu a její praktiky odsoudily.

Velké koalice ODS - ČSSD to proto v českých městech nemají a nebudou mít lehké. Ani dokonale transparentní koaliční smlouva, potvrzující společnou vůli a odpovědnost, nesejme podezření, že tu nepůjde o stejnou zradu voličů jako za starých časů. V Praze to platí dvojnásob.  Zde by podobný politický podnik s ručením omezeným, pod patronací dobře zmapovaných kmotrů, vyznávajících přijímání "pod obojí způsobou", mohl definitivně dorazit místní hlavouny ODS (což by žádná velká škoda nebyla), mohl by však zasadit smrtící úder i demokracii jako takové a uvolnit cestu populistům levým, pravým, středním i výstředním.

 

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora