Po stopě zlého činu.

pátek 19. listopad 2010 11:30

Ve čtyřech krátkých zastaveních  jsou nacházeny zřetelnější  detaily vzniku, vývoje a rozkvětu korupčního kartelu moci.

Zastavení první:  Jaro roku 1990. Centru Prahy dominují veksláci.  Nejenom centru Prahy, dělají nám ostudu i na hraničních přechodech do Německa a Rakouska. Osobní auta, napěchovaná rostlinnými oleji, nelegální obchod s tvrdými valutami. Tahle pakáž, dříve tolerovaná a zároveň  podporovaná estebáky,  hyzdí  polistopadový samet.  Došlápneme si na ni? Nikoli! Podle názoru několika směrodatných chytrolínů by to byla škoda. Mají obchodního ducha a ještě sehrají svou roli v nadcházející privatizaci.  To se skutečně splnilo. Jen namísto zdravého kapitalistického podnikání položili základy gangsterského kapitalizmu sicilského střihu.

Zastavení druhé: O pár let později.  Máš-li na bohatýrské vstupné, jsi zván na večeři s premiérem.  Očekáváni jsou úspěšní podnikatelé, tahouni privatizace. Dostavuje se však poněkud jiná sorta, kromě exveksláků také manažeři státních podniků, obtěžkaní  dary, hrazenými z erárních zdrojů. Nastává proces prorůstání politiky a byznysu druhé kategorie.

Zastavení třetí: O osm let později.  Volby, i když jen těsně, vyhrává středopravice. Jenže  bývalý premiér, díky svým osobitým kvalitám, nemá šanci sestavit vládu. Když ne já, pak ani nikdo jiný!  Nerespektuje vůli voličů a spojí se s levicí, proti níž předtím tak zásadově mobilizoval. Nastává období tak zvané opoziční smlouvy. Skvělý projekt. Hlavním cílem je eliminace menších stran, kterou má již od příštích sněmovních voleb zaručit nový volební zákon. Zbude tu prostor jen pro dvě partaje, ty ostatní  budou jen třešničkami  na poklopu septiku.  Zatím se dohodneme na skryté velké koalici. Povládnou  socani, my je budem na oko z plna hrdla kritizovat, o místa v dozorčích radách a o jiné  prebendy se ovšem šábnem  rovným dílem. Prorůstání politiky a nepříliš počestného byznysu dosáhlo konzistence nerozborného gordického uzlu.

Zastavení čtvrté: Tento týden.  Rozmotávat ten uzel by bylo proti přírodě, voliči už jednou musí pochopit, že jsou dvě sorty lidí, my a oni, reální politici a natvrdlí občánkové. My nejlépe víme, co je třeba dělat pro naše a vlastně i pro jejich blaho. Nemůžeme si dovolit být ve vleku vrtkavého veřejného mínění, nebo dokonce  dát na názory rychlokvašených politických amatérů, jakými jsou Tůma a Dienstbier, nebo devótně srazit kufry před operetními generály bez vojska,  Nečasem či Sobotkou.

Lidé v demokracii holt mají takovou vládu, respektive radnici, jakou si zaslouží. Můžete si vlastně gratulovat, vždyť nás si snad ani nezasloužíte! Další čtyři roky vás budem obracet na pravou víru. Tak nějak by to řekli bodří islamisté. Bez zbytečných cavyků by to podobně zařídili i ti hnědí kujóni, jejichž práva tolik leží na srdci panu Hájkovi.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora