Mezigalaktický krtek.

středa 14. březen 2012 10:04

Hurá na palubu červoděrového expresu, vyzývá zájemce Marcus Chown v posledním vydání časopisu New Scientist. Taková nabídka se neodmítá! Pryč ze zpackané přízemní reality, vzhůru, vlastně dolů do tajemných hlubin vesmíru!

Nedá se nic dělat, na červí díru typu StarGate hollywoodské provenience  rychle zapomeňte. Hned po prvním použití  beze stopy mizí a k jejímu vytvoření je zapotřebí spousta záporné energie, na jejíž  výrobu by  se spotřebovala hmotnost jedné  středně velké hvězdokupy!

 

Proč se ale pachtit s něčím, co nám leží přímo u nohou. Po velkém třesku následovalo krátké období  embrionálního stádia  vesmíru, v němž se v důsledku fluktuací  žhavého a silně zakřiveného prostoru objevila  prahmota a  kdy také překotně vznikaly a zanikaly drobné černé i červí díry.  Následovalo období rychlé expanze, drobné červí díry nestačily zaniknout, začaly se spojovat a proplétat vesmírem. Dnes prý docela dobře může existovat celá soustava červích děr spojujících vzdálené regiony vesmírů, které mohou sloužit k intergalaktické přepravě vyspělých civilizací.

 

Zůstává už jen drobný problém, jak je najít.  Odpověď?  Hledat, hledat, hledat! Do práce lze zapřáhnout i  amatérské astronomy, vybavené byť jen béčkovými  gama teleskopy. Kdekoli  se při skenování vesmíru narazí na časově stabilní  gama pole, svým charakterem neodpovídající svému okolí,  může jít  o terminál červí díry! Nelze ho ovšem hledat uvnitř naší galaxie. Při střední vzdálenosti  okolních hvězd, rovné  několika málo  parsekům,   by se tyto staly snadnou kořistí obrovitých ústí vesmírných "podzemek".  Přijatelnou polohou by však mohla být už blízká periferie naší galaxie.

 

Až bude takové ústí  objeveno, zbude dořešit  pár technických detailů. Jedním z nich je  instalace kyvadlové dopravy Země -Díra, nejlépe  metodou   teleportace.  Dalším problémem  bude prozkoumání trasy červí díry, zejména  zjištění, zda míří do viditelné části  vesmíru  nebo až za jeho  horizont. Nelze ani  předem vyloučit, že nepovede do úplně jiného vesmíru s  odlišnými přírodními zákony a  z našeho hlediska exotickými společenskými  normami .  Tím se ovšem  nemusí trápit prostý občan, s tím ať se poperou zkušení  matadoři cestovního ruchu z řad  ústavních činitelů a přidružených mocensko podnikatelských struktur.

 

Zatímco  v červí díře uběhne několik okamžiku,  taky na Zemi uplynou  statisíce až miliardy let v závislosti na poloze cílové destinace. S tím bych ale potenciální cestovatele intergalaktického expresu nerad zatěžoval, mohli by svou  objevitelskou plavbu  ještě na poslední chvíli odložit nebo dokonce vzdát.

 

 

 

Informace o  vzniku a možné existenci gigantických červích děr  jsou  čerpány ze seriozně míněného článku

 

Intergalactic subway: All aboard the wormhole express

12 March 2012, NewScientist,  by Marcus Chown

 

 

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora