Kongres, aneb byli jsme přitom díky nenáviděným médiím

pondělí 5. listopad 2012 13:44

Kdo měl tu trpělivost, mohl si udělat vlastní obrázek o současné ODS

Napsáno i řečeno o kongresu bylo mnoho. Existuje ale i jakési živočišné mimoverbální vnímání a to ve mně vyvolalo nepříjemný pocit: tahle partaj je v koncích, nehledá pravdu, stále si jen něco nalhává, lpí na svých překonaných dogmatech, nového už není schopna vygenerovat nic, vůbec nic.

Mezi diskutujícími se pravda našly dvě čestné výjimky, Zahradil a Topolánek. Zahradil příjemně překvapil tím, že přesně zformuloval hlavní příčinu volebního neúspěchu. Označil za ni  novou image partaje, kterou  se stala býčí šíje mafiána se zlatým řetězem.  Topolánek, zatížený dalíkovským handicapem, kmotry spíše hájil,  osmělil se však k buranskému výpadu proti prezidentovi, kterého degradoval na pouhého ceremoniáře a kladeče věnců. 

Ostatním diskutujícím  jakoby svírala krk tuhá oprátka autocenzury, jakoby je  podvědomě paralyzoval  ironický Klausův úsměv, nesouhlasně se naklánějící napravo a nalevo,  při každém jejich pokusu o samostatné myšlení.

Zde je několik náhodně vybraných příkladů.

Stavanjura či Stavinoha si ortodoxně starokořenově vyšlápl na Evropskou unií, od níž prý je lepší  nechtít žádné dotace, aby se nám následně nemohla plést do naší (zkorumpované) vnitřní politiky.

Kapitolou samotnou pro sebe bylo volební vystoupení  kandidáta na místopředsedu Pavla Blažka. Vynadal zastáncům občanské společnosti. Těmto ubožákům prý v Americe říkají  "sunshinelos", tedy individua postrádající sluneční světlo. Namítnete, že Američan by spíše řekl "sunshineless", Němec "sonnenscheinlos", ale budiž, s politiky je občan občas "hilflos". 

Další překvapivou myšlenkou pana Blažka je nutnost omezení pasivního volebního práva. Do parlamentu by propříště měli být voleni  jen ti, kteří si tak finančně moc nepolepší. Tedy, nemáte-li  měsíční příjem kolem 70 až 80 tisíc netto, pak středopravicového voliče byste zastupovat  neměli! Kdo tedy?  Blažek  správně přiznává, že Baťů si lidé váží, ale kde je vzít? Nevadí, pravice jsou i  různí šíbři  a ti na tuhle laťku snadno dosáhnou.

Také si pan Blažek pěkně vyjel na internet a jiná elektronická media. Jiná země, stejný mrav. Čínským soudruhům, na rozdíl od bruselských byrokratů,  leží internet také v žaludku.

V jednom z Nečasových proslovu to už už vypadalo, že se předseda pustí do vnitrostranické kmotrovské mafie.  Jenže včas couvl. Vyšla z toho nemastná neslaná výzva, aby se nikdo neschovával v pozadí a pěkně se namočil ve volené funkci. Pochopil jsem to tak, že by se Janoušek měl ucházet o post primátora a jihočeský Dlouhý o funkci hejtmana.  A co pan Rittig?  Kam s jeho býčí šíjí? Mezi fotbalové bossy? Do posilovny stoupenců pana Bátora ? Třeba se hodí  k nácviku úderů malíkovou hranou.

 Promluvili tu i protagonisté partajní krize. Projev Nečasova protikandidáta byla doslova ubohost sama. Projev Tluchoře či Tlučhoře se dal sice poslouchat, rozhodně se s ním ale nedalo souhlasit. Zvláště trapně vyznívalo volání po nové tváři ODS. Tu jeho si tahle nešťastná korupcí napadená strana přece jen nezaslouží.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora