Jaklův vědec aneb ještě pár vět k amnestii

úterý 15. leden 2013 06:17

Konejšivý tón, tu kárajícího, tu slitovného reverenda, nasadil v nedělních OVM maestro Jakl. Nejvíce mě zaskočil revolučním odhalením, že jeho hradní šéf je vědec!

Profesor, majitel  četných doktorátů, pilný pisatel memoárů, vtipných cestopisných poznámek i tendenčních výpadů proti -ismům a -istům, to určitě ano. Ale vědec?

Být vědcem není otázkou titulů. Zásadním kriteriem je  aplikace kritického myšlení, objektivního hledání pravdy,  neustálého ověřování , upřesňování a také zpochybňování svých  předešlých tvrzení. V opačném případě už  tu není řeč o vědě, nýbrž o dogmatu.

Krásným příkladem v tomto směru může posloužit nedávná nezdařená Klausova amnestie. Obhájit její správnost  prostě nelze, rozcupována na kousky už byla ze všech stran, do očí bijící výhrady jsou obecně známé, netřeba je zde opakovat.

Prezident ji přesto tvrdohlavě hájí s tím, že až ochladnou vášně,  lidé pochopí jak byla správná! Berku nezná, neví, je-li tlustý či tenký, malý či velký. O tom, že mafiánské  zneužití pravomoci soudcem představuje katastrofální selhání demokratického systému zřejmě nic netuší, a proto ho řadí mezi záležitosti pod prahem své rozlišovací schopnosti.

Právě tahle nešťastná amnestie  svědčí o  zoufalé absenci vědeckého kritického myšlení  dosluhujícího prezidenta v případech, kdy není schopen přiznat vlastní selhání.

 

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora