Conclave

úterý 12. březen 2013 16:53

Zeman momentálně seká latinu, nechal media medii a svůj spravedlivý hněv nasměroval proti teroristům, i těm opravdickým, islámským. Nechť koná dobro, my se  zatím nenápadně přeneseme jihojihozápadním směrem do kaple Sixtinské, kudy právě kráčí historie, volba Kristova náměstka pro Zemi a blízký kosmický prostor.

Kaple Sixtinská prý připomíná někdejší Šalamounův chrám v Jeruzalémě, v němž Kristus rázně zakročil proti tehdejším podnikavcům.  Proč by vnější podoba místa činu spolu se současnou světodějnou událostí  nemohla inspirovat Krista k neveřejnému vystoupení se staronovým poselstvím?

Za nacistické okupace při povinné hodině (katolického)  náboženství nám ctihodná sestra Klára popsala onu událost v Šalamounově chrámě následovně: " I upletl si Ježíš z provazů bič a vyhnal z chrámu penězoměnce i  prodavače dobytka a holubů řka "nečiňte z domu mého otce peleš lotrovskou!"" Moc se nám líbil pojem peleš lotrovská. Chtěli jsme (devítiletí kluci)  znát více podrobností. "Nu je to taková smradlavá špeluňka, noclehárna loupežníků, páchnoucí potem, moči a jinou nečistotou." "Také židovinou?" "Ano, ano tím  také".

Dnes po 68 letech jsem hledal příslušný citát na vatikánském webu (www.vatican.va/archive/bible/nova_vulgata.  Peleš lotrovská zní latinsky lustrum scelestum, leč neuspěl jsem. Zkusil jsem tedy "domu mého otce" (domum Patris mei) a ejhle bylo to v evangeliu podle Jana, kapitola druhá, verše 14. až 16. Začátek je podobný ústní verzi sestry Kláry, konec však je mnohem méně emotivní : "Nolite facere domum Patris mei domum negotiationis ”, neboli "nedělejte z domu mého otce burzu (či tržnici)".

Takže i ten Kristus je dnes cenzurován. Ne, do kaple Sixtinské se asi nedostaví, jeho slovo by stejně neproniklo až k věřícím, zvláště kdyby se neuváženě rozhodl pronést nějaký jadrný  bonmot na účet Vatikánské banky (Instituto per le Opere di Religione).

Václav Vít

Žádný diskusní příspěvek dosud nebyl vložen.

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
7,85

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy