Na stráži neomylnosti papežovy

pátek 5. duben 2013 16:02

Generální tajemník polského episkopátu Wojciech Polak nezpochybňuje neomylnost papeže ve věceh církevních, pokud ovšem jeho svatost bude propříště dbát na rady polských biskupů.

A první z rad zní: církev není jen jednou z charitativních organizací. Zřejmě se polským pastýřům a arcipastýřům nezdá kult chudoby církve, kterou původně hlásal sám Ježíš Kristus. Dnes už jsme přece dál, vždyť už za středověku církev dokázala, že trocha přepychu, prebend a narvaný teřich na svatosti netratí!

Může tu být i další důvod. Polští biskupové se už nemohou dočkat svatořečení Jana Pavla II. Přitom některé skutky Wojtylových následovníků se jim nehodí do krámu. Benedikt XVI. odstoupil z papežského stolce, protože realisticky ocenil své tělesné a duševní síly. Polští preláti ho obvinili z hříchu rozvodu s církví, přičemž jak známo, církev jakékoli rozvody nepřipouští. Naopak Jan Pavel II. papežský úřad zastával i v době, kdy, jak sám přiznával, byl vězněm svého těla. Vlastně nejen těla, ale i selhávajícího mozku. Jinak nelze pochopit, proč by skvělý bojovník proti komunistickému útlaku najednou obnovil středověký institut vymýtání zlého ducha!

Návrat Františka I. k biblické chudobě mimochodem přináší další mínusové body pro Jana Pavla II. Všimnou-li si toho věřící bude na průšvih zaděláno. Proto bylo třeba papeže včas napomenout, také  proto, že se jeho chudoba nepáčí  ani vatikánským starousedlíkům.

Katolíci by si měli gratulovat, že mají  to potěšení mít  ve svém čele tak skvělého muže. Bude-li mu dopřáno dost času a klidu k práci, mohl by se věnovat už dávno aktuální  reformě církve v ideologickém směru. Například vyzdvihnout křesťanský humanismus a upozadit zastaralá dogmata, s nimiž nemají problém jen  lidé podprůměrné  inteligence. Kupříkladu podvodníci v potravinářské branži typu dobytčí sůl, krysí jed, konina a podobně.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora