Orwell, Kim a jiná náboženství

pondělí 8. duben 2013 18:25

V Orwellově románu Devatenáct set osmdesát čtyři je zmiňováno lineární písmo, doporučované totalitním režimem. Jeho zvláštností byla mnohoznačnost významů každého slova, pokud možno vzájemně si odporujících.

Ano mohlo znamenat i ne, dobře špatně, včera zítra. Výklad psaného textu mohl být prakticky libovolný a každý mohl být popotahován i za zcela nevinné sdělení. Ideální podmínky pro represivní  státní mašinérii.

Pozoruhodnou skutečností je, že velmi rozdílné významy slov se vyskytovaly už v době antické. Posuďte sami.

Latinské slovo religio znamenalo pověru, víru, náboženství, řád, zbožnost. Podobně i od něho odvozené přídavné jméno religiosus  znamenalo povážlivý,  pověrčivý, posvátný. Pokud byste napsali jednoduchou větu Religiosa religio est religiosa religio ( podle islámského vzoru Alláh je Alláh)  měla by hned několik velmi rozdílných významů,například: 

Posvátná víra je posvátná víra, nebo také Povážlivá pověra je povážlivá pověra a do třetice velmi netolerantní tvrzení  Povážlivá pověra je posvátným náboženstvím!

S posledním výkladem je třeba nakládat velmi uvážlivě, aplikovat ho raději  na neškodná. dávno  vyhynulá náboženství  starých Aztéků, starých Slovanů či  starých  Germánů.  Bylo by velice krátkozraké  získávat tímto způsobem přízeň Šíitů na účet Sunitů, Svědků Jehovových na účet Mormonů, světové veřejnosti na účet jeho tučné  výsosti Kim Čong Ila.

Když už jsme dorazili až k trůnu samotného  Kima III., na místě se přesvědčíme, že orwellovské lineární písmo pro Kimovy poddané nepředstavuje žádné tajemství. Loutková vláda může  znamenat i řádně zvolenou vládu Jižní Koreje, Američtí imperialisté  mohou být synonymem  Rady bezpečnosti OSN, povolení preventivního jaderného úderu proti USA může být  jen osobitou náhražkou napínavého seriálu  typu Námořní vyšetřovací služby, ať už s L.A. nebo  bez  L.A.

Jak dlouho ještě  tuhle  tragikomickou šaškárnu budou Kimovi trpět čínští soudruzi?  obávám se, že ještě dlouho. Provokace severokorejských militaristů i ty s lidskými oběťmi  jsou v posledních letech  trestány  jen  ekonomickými sankcemi, které Číňané nepříliš dodržují.

Pro Čínu je  zřejmě výhodné udržovat  na Dálném Východě jisté  napětí. Daní za jeho uvolnění  může být zisk nějakého toho ostrova s okolím od Japonska či Tajvanu.  Neobávají se v Pekingu nepříjemné nehody? Co kdyby severokorejská  balistická raketa prodemonstrovala  sílu myšlenek velkého Kima přímo na čínském území? 

Z hlediska orwellovského lineárního jazyka může USA znamenat i Čínu. Severokorejští vojáci by v případě takové nehody oslavovali velké vítězství a Kim III. by sdělil svému lidu, že americký imperializmus dostal zaslouženou lekci..

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora