Naši (Romové) v Kanadě

pondělí 12. květen 2008 09:48

  Vedle národního hokejového mužstva nás v Kanadě  reprezentují i implicitně provázaná rodová společenství  Romů. Jejich odhodlané tažení proti bezvízovému vstupu českých občanů do země bruslí a (kanadských) žertíků může již brzy slavit vítězství.  Zas by o něco poklesl náš kredit  na západní polokouli. Nevadí! Část Romů by se k nám gadžům  zase vrátila a vysoudila by i s úroky ušlé sociální dávky a nějaká ta nevybydlená obydlí, že ano Červeňákovi!

Nic nového pod sluncem, jen bude zajímavé sledovat, jak si s tím poradí naše úřady. Věc zdánlivě jednoduchá: nepříliš významná část populace citelně poškozuje zájmy všech občanů. Mělo by následovat  preventivní opatření, selektivně postihující právě tuto zlobící skupinu obyvatel. Jenže, ouha, okamžitě by se zvedla vlna protestů proti rasové diskriminaci, proti diskriminaci skupiny obyvatel, proti porušování Listiny základních lidských práv a svobod. Takže se na to asi půjde hezky po česku. Zplodí se nedomyšlené opatření, které bezúhonným občanům způsobí jisté komplikace a teoreticky, při rigoróznější  aplikaci, by se mohlo dotknout i nějakého toho Nepřizpůsobivého hříšníka. Ale pozor! Jen do té míry, aby to někde nevyvolalo zbytečné  pohoršení. Národnost neuvádět!

S podobným opatřením mám milou osobní zkušenost. Při dělení Československa byla právě z obavy před exodem slovenských Romů do Českých zemí stanovena jistá pravidla, omezující udělování českého občanství. Nepozorností svých českých rodičů jsem byl před drahnými lety narozen mimo těsný rámec současných hranic České republiky a zcela po zásluze jsem  s tím měl před patnácti lety opletačky. Příslušný ženský orgán maloMěstského úřadu mi doporučil podání žádosti do Brna na cizinecký úřad. Marné bylo vysvětlování, že svůj nepřerušovaný trvalý pobyt na dnešním teritoriu republiky jsem započal v Praze už v roce 1939. Pokud si dáma bude přát, může to jistě spolehlivě dosvědčit nějaký dožívající gestapák, do jehož resortu to tehdy náleželo. Nakonec, když jsem s lehkým náznakem ironie přislíbil, že se  vzdávám nároku na české občanství, mi pomohla  jedna má bývalá spolupracovnice, která agilní právničce do ucha pošeptala:" To je přece pan ...."

Původní lišácký záměr zmíněné restrikce s udělováním  občanství  zřejmě nevyšel. Valná část našich Romů  mluví do kamery slovensky.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora