Lokální model globálního oteplování

sobota 28. září 2013 08:49

Poněkud přehřátá reportáž s dobrým koncem.

Podle nedávno publikované prognózy globálního oteplování má na konci století průměrná teplota stoupnout až o pět stupňů Celsia a hladina vody v mořích až o osmdesát dva  centimetry.  Česko nevlastní žádná moře, takže  nehrozí, že by část našeho drahocenného území zmizela pod vodou, leda pod vodami kanálu Dunaj - Odra - Labe, pokud tu nejde o pouhou megalomanskou  předvolební rétoriku.

Lokální model lze sestrojit poměrně snadno. Oxid uhličitý či metan bohatě  nahradí polystyrén.   Matičku Zemi pak pokoj v zatepleném domě,  v němž zatuhl termostatický ventil ústředního topení tak, že se katastrofický příliv nežádoucího tepla vymyká jakékoli kontrole. Teplota brzy stoupne na třicet stupňů Celsia, tedy přesně o oněch pět stupňů, o nichž se zmiňuje prognóza. Model má ještě své mouchy, lze například vyvětrat a naopak  nelze kontrolnímu lidskému subjektu zamezit,  aby se uchýlil do chladnějších prostor.

Předpokládá se, že klimatické změny budou mít nežádoucí dopad na psychiku lidí, že může dojít k migraci obyvatelstva, že hrozí ozbrojené konflikty.  Totéž v malém funguje i v našem modelu.  Zoufalý pokusný člověk, lépe zní  figurant, hledá pomoc u vyšší moci, u příslušných autorit. je ale pozdě. Okamžitá náprava není k mání. Jakýkoli opravárenský  servis je pod důstojnost nedaleké teplárny. Od toho je tu příslušná  opravárenská firma. Ta vadné ventily neopravuje, pouze vyměňuje za nové, které ovšem nemá na skladě. Je  ochotna je objednat, budou tu tak do týdne! Týden být uzen za sucha, pěkně zoufalá perspektiva!  Naštěstí má náš figurant zkušenosti z dob totality s  proslulými komunálními podniky.  Občas je to jako za stara: udělej si sám. Dnes je to ale mnohem snazší,  neboť je tu internet, přirozený protivník totalitního vládnutí i totalitních manýr! Zadá se heslo "termostatické ventily ústředního topení" a jsme doma. Tady je popis ventilu, támhle diskuze, kterak ho rozhýbat, když zatuhne.  Podařilo se! Teplota slibně klesá, už je jen sedmadvacet, teď už zbývá jen papírová válka s vypovězením objednávky opravárenské firmě.

Model globálního oteplování, jak vidno,  si ještě vyžádá  něco technických a organizačních úprav.  Vhodnějšími figuranty by pro příště  mohli být zaujatí popírači  klimatických změn. Ale nejen oni, také  ti z opačné strany,  řepkoví a fotovoltaičtí  baroni.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora