Obavy prezidenta Obamy

pondělí 11. červenec 2016 15:42

Obama  na summitu NATO  ve Varšavě připomenul svému  polskému kolegovi Dudovi, stojícímu vedle něho na tribuně, že tato organizace není  jen  vojenským seskupením, ale i společenstvím  demokracie.   

Zdůraznil, že demokracie nejsou jen svobodné volby, že její součástí je též fungování demokratických institucí, jakými jsou  ústavní soud a  nezávislé  sdělovací prostředky. Právě v této souvislosti projevil obavu o další osud demokracie v Polsku.  Ujistil však Poláky o svém kladném postoji vůči Polsku, podobná veřejná kritika je prý možná jen mezi skutečnými přáteli.

Obama se nemýlil, o této kritice polská zestátněná televize neřekla ani slovo, omezila se jen  na pochvalnou část Obamova projevu.

Těžko si lze představit, že by Obamův protějšek Putin veřejně kritizoval některého ze současných  vládců, panujících v zemích postsovětských středoasijských  republik, za deficit demokracie. Právě v tom je markantní rozdíl, který nesmí být zanedbáván. Rusům jde o sféru vlivu v ryze imperialistickém pojetí, nám o sféru  svobody a  demokracie, bez polofeudálních mocenských vazeb,  bez povinných lží a ohlupování obyvatelstva. Ano, Obamova kritika je vměšováním, ale v tom nejlepším slova smyslu.

Současné polské prohřešky proti demokracii mají ještě jednu nepříjemnou dimenzi. Jsou spojeny s nástupem k moci  nacionalistických katolíků starého ražení, kteří nesouhlasí s nezbytnými reformami církve, prosazovanými současným osvíceným papežem Františkem I. Náboženský fundamentalizmus  je dnes hnací silou zločinného  islamismu, katoličtí fundamentalisté mohou překvapit v blízké budoucnosti, pokud nedostanou včas do držky.

 

Díky, Obamo!

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora