Jan Antonín Baťa, náš velký rodák

úterý 26. červen 2007 12:44

   Wikipedia, jak  se na encyklopedii sluší,  podává obraz Jana Antonína Bati, oproštěný od zlých pomluv i od nadšeného pathosu. Teprve zde nalezneme pěkně pohromadě fakta, která svědčí o jeho velikosti a mnohostrannosti. Co ostatní rodáci, slavní i méně slavní, jak si u nich J.A.B stojí?

 

 V Česku zatím, alespoň v literární a filmové podobě, Jan Baťa příliš dobře nevypadá. Bezcitný a licoměrný Kazmar v podání Marie Pujmanové, Svatoplukův úpír z Botostroje,  čítankový vydřiduch v normalizační vizi našich filmových umělců. Dokonce jindy objektivní zuřivý reportér E. E. Kisch na něm nenechal suchou nit, zmínil i negativní výsledek grafologické studie, kterou si na svého nevlastního bratra dal vypracovat Tomáš Baťa. Jen Edvard Valenta se ve své knize odvážil poděkovat tajemnému panu Bohatcovi  za financování výletu do USA a Střední Ameriky. Už v roce 1947 však nesměl přiznat, kdo oním excentrickým Bohatcem vlastně byl.

 Ve zmíněných hanopisech a hanosnímcích něco nesedí. Jan Baťa se jaksi nevejde do postavičky zlotřilého bubáka, kterou mu autoři naordinovali. Stále z ní vyčuhuje vzrušující fenomén nezkrotného velikána. On to byl a nikoli mistrovství autorů, kdo zaručil zájem publika.

Jan Baťa se nevezl jen na úspěchu zesnulého bratra Tomáše. Za šest let (do roku 1938) zdvojnásobil počet zaměstnanců. Za dobu svého působení vybudoval síť domácích i zahraničních prodejen, podnikal v řadě dalších průmyslových odvětví, postavil kus dálnice, splavný kanál, vybudoval filmové laboratoře, rozjel výrobu v zahraničí, postavil několik měst v Brazílii... A hlavně dotáhl k dokonalosti organizačně samosprávný ekonomický systém podniku. Ten se zalíbil i českým komunistům! Chtěli ho u nás po únoru obecně aplikovat. Ovšem sovětští bolševici je důrazně klepli přes prsty. Zavedl se jedině správný byrokratický chozrasčot, který pak příliš pozdě odstraňoval až Gorbačov.

Své se Janu Baťovi dostalo i od historiku. Jen považte, kupčit o osud národa s válečným zločincem Hermannem Goeringem! Jenže Jan Baťa byl realista, vnímal svět ze svého verpánku, stojícího na solidním betonovém základě. Věděl, že pro nacisty by nebylo technicky obtížné zlikvidovat nějakých 5 milionů Čechů a zbytek poněmčit nebo zotročit. Proto prozíravě připravoval i plán B, a to podle svých nemalých možností. Náhradní vlast v Argentině?  Nebyl to pro případ hrozící genocidy zlý nápad. Ve stejné době Edvard Beneš, politik s omezenými možnostmi, musel spoléhal na vítězství spojenců v blížící se válce. Ta karta nakonec vyšla, nebyla však vůbec jistá.

Snad by stálo za to našim filmovým umělcům natočit oskarový snímek o Janu Baťovi. Zaslouží si to!

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora