Léčba informační anorexie

čtvrtek 2. červenec 2009 09:45

Omrzely vás podrazy, nechutné handly a jiná alotria tuzemských politiků? Nevzrušují vás televizní thrillery, střižené namíru většinového (nemyslícího) diváka? Nehnou s vámi záběry na nadité vyholené krkovice anabolických nácků? Nelekají vás zbabělé útoky kyberteroristů na vaše počítače a kreditky?  Nevytrhne vás už z letargie ani rozpustilá balkánská cyklona, roztáčející ruletu bleskových záplav? Už na vás tudíž i reálná katastrofa působí jako zprofanovaná reality show, zvyšující sledovanost?  Pak trpíte informační anorexii neboli alergií na  mediálně upravenou informační stravu.

Není hned nutné upadat do osidel  alternativních vydřiduchů.  Pacient ve vrcholném stadiu této choroby si zpravidla dokáže poradit sám. Hnán pudem sebezáchovy vyčenichá duševní potravu tam, kde dříve větřil jen nekonečnou nudu. Působí tu stejný mechanismus, který opilce, po zvládnuté otravě alkoholem, přivede na stopu studeného bramboru  nebo kousku okoralého chleba. 

A tak na vrchol pacientova hodnotového žebříčku se nečekaně vyhoupne nepokřivená věrohodná informace. Otevře se mu nové pole vzrušení  - pátrání po zmizelé pravdě. Nachází ji v beletrii, v odborné literatuře, ba i mezi mizejícími ostrůvky výstředních jedinců, kteří dosud nerezignovali na samostatné myšlení. Zláká ho i návrat ke starým, napůl zapomenutým, avšak zaručeným pravdám. Třeba k matematické analýze skalárních, vektorových a tenzorových polí v "pokřivených" křivočarých souřadnicích. Tahle mírně obtížná pravda bývá zjevována studentům někde v okolí čtvrtého až pátého semestru. Toho, kdo ji pochopí, přesvědčí mimo jiné o tom,  jak mocně pouhá středová symetrie prostoru, narozdíl od ješitných politiků,  určuje chování kosmických i nanometrických objektů. Připomene si v této souvislosti jméno Adrien Marie Legendre, jehož slavné polynomy, tvoří jeden z fundamentů kvantové mechaniky. Dospěje k závěru, že i v prostoru zakletém do křivočarých souřadnic  lze při dobré vůli nalézt nepokřivenou pravdu, artikl tak nedostatkový v  naší malé, vychloubačné, úsměvně zakomplexované zemi.

Rekonvalescent, zdolávající informační anorexii, by se měl do žhavé současnosti vracet obezřetně. Nejprve vstřebávat téměř pravdivé předpovědi počasí, pak méně pravdivé ekonomické komentáře na stránkách našich předních listů, o něco později přežvykovat autocenzurované zpravodajství České televize. Teprve potom by byl způsobilý přijímat hutnější stravu, baštit bulvár a hltat zpravodajství  Novy.  Pak už mu zbude jen malý krůček k bezrizikové  konzumaci audiovizuálních poklesků našich předních politiků. Ovšem, konečné rigorózní posouzení úspěšnosti léčby může potvrdit teprve negativní nález po degustaci exotického menu, servírovaného naší Hradní alchymistickou kuchyní.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora