Ženy v sedle

pátek 17. červenec 2009 11:08

"Tak si to sedlám po Rajchštráse a proti mně si to sedlá pan Hitler a povídá ...", vyprávěl před lety ve vagonu  třetí třídy (tehdy obvyklé) jistý pan Řechka, vcelku věrohodně interpretující roli přiboudlého pantáty. Časy se změnily.  Hitlera abys sháněl po aukčních síních, dražících jeho akvarely, nebo na srazech holých lebek, v jejichž dutinách dosud skuhrá jeho churavý duch. Na koni je teď onačejší sorta politiků, rozverných pětatřicátnic, svůdně se nadnášejících v sedle. 

Bobošíková, Zubová, Kuchtová! Kuchtová ne, ta ať maká ve stáji.  Sám předseda Paroubek  už stihnul ocenit angažmá lehkonohých žokejek v roli vítězné zbraně nové generace, nasaditelné do mimořádné říjnové steeple chase

S těmi sedly je ale jistá potíž.  Kromě koňského existuje ještě horské sedlo, ve kterém není radno se moc natřásat: laviny, zbloudilý mudžahed, dotěrný celník. Vedle horského sedla je tu i obávané osudové sedlo gravitačního pole. Žádné obavy, prosím,  nepřekročíme stanovené standardy blogu, pustíme se do toho bez matematických vzorců, vystačíme si s prostorovou představivostí.

Kozí vemeno! Máte to? Dole dva cecíky, směrem nahoru více méně kuželovitý pytlík. V dávné odrhovačce o Tyroláčkovi právě takové vemeno chcíplé koze uřízli, ke stolu přibili a pak ten stůl dojili. Mno, než ho přibijeme, pořádně ho na obvodu roztáhneme, aby na horním okraji byla jeho kuželovitá stěna téměř vodorovná, naopak směrem dolu, aby se svažovala stále příkřeji a příkřeji a dole, aby se větvila do dvou ještě strmějších kráterů. Nu a máme trojrozměrný model gravitačního pole roviny proložené dvěma stejně hmotnými centry. Ta se v našem modelů nacházejí na dně zmiňovaných cecíků. Model je použitelný i pro politické aplikace, stačí hmotná centra nahradit centry mocenskými. Leč nepředbíhejme! Mezi cecíky je oblast vemene tvořící zmiňované sedlo. Na jeho vrcholku by zkušený  mammografolog dokázal nahmatat bod s nulovou gravitací, z něhož sice bezprostředně nehrozí sklouznutí do toho nebo onoho cecíku, ze kterého však není ani úniku po postraních hladkých úbočích vemene.

Gravitační pole a stejně tak i mocenské politické pole  mají  závažnou systémovou  nectnost, jsou nestacionární, rotují, posouvají se a deformují. Zkrátka v bodě tak křehké rovnováhy, jakým je vrchol sedla, o nějaké stabilitě nemůže být ani řeči. Místo dřepění v pohodlném sedle z dosahu lobbistických tlaků a tahů, se politik ocitá na hřbetě splašeného býka uprostřed rodea, v němž, kromě kopanců, hrozí nepříjemné pracovní úrazy i bolestivé pády. Dobře si v něm vedou kovaní lidovci, role politováníhodných outsiderů tradičně obsazují liberální idealisté.

 Oběma vycválaným  adeptkám pokročilé akrobacie v sedle vlastně nic nehrozí. Naopak nakřápnout se  může natvrdo vařený pan Vajíčko.

Václav Vít

Václav Vít

Václav Vít

Především vnitropolitické komentáře, dále o čemkoli, co mě vybudí, pokud možno v odlehčeném duchu

Elektroinženýr, 28 let strávil ve výzkumu a vývoji senzorů záření gama, infračerveného záření, rychlých neutronů a následné elektroniky. V tomto století v důchodu, věnuje se svým zájmům: teoretická fyzika, výpočetní technika. Znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, pasivně latiny. Stáří 80 let

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora